sobota, 16 sierpnia 2014


JAK DBAĆ O SWOJĄ DRUKARKĘ ?
Wbrew pozorom, urządzenia takie, jak drukarka, stosunkowo często wymagają czyszczenia, w szczególności ich sporadycznego użytkowania. O ile drukarek laserowych nie trzeba konserwować z taką częstotliwością, jak tuszowych, raz na jakiś czas warto wykonać ich profilaktyczne oczyszczenie.

Po czym rozpoznać, że urządzenie potrzebuje czyszczenia? Na wydrukach pojawiają się czarne lub szare smugi, druk jest nieestetyczny, rozmazany albo niewyraźny, a sam sprzęt zagina lub wciąga papier podczas drukowania. To znak, że niezbędne jest wykonanie konserwacji w postaci oczyszczenia wnętrza drukarki.
Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim, pamiętajmy o instrukcji obsługi drukarki i zawartych w niej wskazówkach. Oprócz tego, warto znać uniwersalne metody, które możemy wykorzystać przy każdym urządzeniu. Do prawidłowego czyszczenia drukarki będą nam niezbędne specjalne preparaty, które znajdziemy w większości sklepów z elektroniką komputerową. Co prawda instrukcje zapewne będą zalecać korzystanie ze środków producenta, ale tańsze zamienniki również zdadzą egzamin.
Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy bezwzględnie odłączyć drukarkę od źródła zasilania. Potem możemy rozpocząć czynności konserwacyjne. Front urządzenia, a więc wszystko, co znajduje się na zewnątrz, przecieramy miękkim, najlepiej bawełnianym materiałem nasączonym preparatem lub po prostu zmoczonym w ciepłej wodzie. Nigdy nie psikamy i nie wylewamy środków czyszczących bezpośrednio na urządzenie – grozi to jego uszkodzeniem.
Następnie przystępujemy do oczyszczania wnętrza. W przypadku drukarek atramentowych jest to dosyć prosta czynność – po otwarciu głównej pokrywy usuwamy kurz za pomocą odkurzacza (ewentualnie wydmuchujemy go na zewnątrz). Następnie czyścimy rolki podajnika papieru, używając, podobnie jak w przypadku obudowy, miękkiego, bawełnianego materiału. Większość drukarek atramentowych posiada zaimplementowany system automatycznego czyszczenia głowic, uruchamiany z poziomu panelu sterowania drukarką. Tę funkcję również warto wykorzystywać, chociaż wiąże się ona zazwyczaj z dużym zużyciem tuszu.
Nieco inaczej wygląda czyszczenie drukarki laserowej. W jej przypadku także możemy skorzystać ze „wspomagacza” – dostępne są specjalne folie czyszczące, które przepuszczamy przez drukarkę tak, jak papier, a one zbierają zanieczyszczenia z wewnątrz. Ale ręczna konserwacja jest nieodzowna, jeżeli chcemy utrzymać sprzęt w dobrej kondycji.
Po otwarciu pokrywy, najpierw wyjmujemy podajnik papieru. Następnie usuwamy kartridże z tuszem, umieszczając je na czystym kawałku papieru i przykrywając ciemnym materiałem, by nie dopuścić do nich światła, które może je uszkodzić. Gniazda tonerów oczyszczamy za pomocą delikatnego materiału (bawełna), a następnie czyścimy lusterko drukarki – w tym celu korzystamy ponownie z bawełnianej szmatki (oczywiście nowej) lub specjalnym pędzelkiem, uważając przy tym, by nie dotykać lusterka palcami. Kiedy wyczyścimy lusterko, musimy usunąć z gniazda pozostałości po tonerze oraz resztki kurzu, wyczyścić rolki podajnika oraz z powrotem zamontować toner.
Jak widać, oczyszczenie drukarki nie jest niczym skomplikowanym i każdy może przeprowadzić tę czynność na własną rękę. Regularna konserwacja urządzeń drukujących bez wątpienia przyczyni się do ich dłuższego i bezawaryjnego działania.
Materiał pochodzi z bloga firmy Black Point .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz